BU BİR UYARI ÇIĞLIĞIDIR..


Şahin Duman

Şahin Duman

20 Kasım 2015, 20:27

Gücü elinde tutmak, iktidarını sürdürmek uğruna millete uygulanan yönetsel, dinsel, dilsel, ulusal, budunsal, ahlaksal, eğitsel baskılar, zorbalıklar; dayatmaların karanlığı içinden gözlerimize sokulan bir mil’dir.
Yaşayan insanlarımız geçmişte kendilerini sömüren yöneticilerinin yönetimini alaşağı edip eşitlikçi bir toplum oluşturdukları, ama zamanla başa getirdikleri daha zeki ve iktidar düşkünü önderleri olanlar bu gidişi yolundan saptırarak daha da baskıcı ve acımasız bir yapı kurmaya çalışmaktalar.
Bugün her şeyin tümüyle devletin denetiminde, dinleniminde olduğu, bellekten yoksun bırakılmış, her türlü muhalefetin yok edildiği bir toplum tehlikesine karşı bir uyarı niteliğindeki yeni hareketler artık bir “ütopya “ değildir.  Ütopyalar insanlığa sunulan bir “düş, karşı ütopyalarda ise bir karabasan” iken, bugün başımızın üstünde saltanat etmektedir.
Bu durum şimdilik toplumun bağrında yatan olası tehlikelerin bir izdüşümüdür.
Günümüzde, güç ve iktidarın sınırsızca uygulandığı, bellek, düşünce, dil ve aşkın iğdiş edilerek özgürlüklerin tümden ortadan kaldırıldığı gerçeği karabasan’ın izdüşümüdür. 
İnsanımız; geleceğine ilişkin bir umarsızlık, uyarı ise; tarihin akışı değişmediği sürece dünyanın her yanındaki insanların en insani niteliklerini yitirecekleri, ruhsuz otomatlara dönüşecekleri, üstelik bunun farkına bile varmayacaklarıdır. Bugün tüm insanımızın, karşı karşıya bırakıldığı tehlikenin bireyselliği, aşkı, eleştirel düşünceyi tümden yitireceği gibi.
Bu durum insanımızı bekleyen “total totalitarizmdir”. Bu bir uyarı çığlığımdır.  
Bellekten ve geçmişinden yoksun bir toplumun yaratılması iktidarı ellerinde tutanların, kitlelere sürekli hükmedebilmek için  zihin karışıklığı denen bir iş geliştirmiş olmalarıdır.
Hem bilmek, hem de bilmemek, bir yandan ustaca uydurulmuş yalanlar söylerken bir yandan da tam gerçeğin ayırdında olmak, çeliştiklerini bilerek ve her ikisine de inanarak birbirini çürüten iki ayrı görüşü ayni anda savunmak, mantığa karşı mantığı kullanmak, ahlaka ve dine sahip çıktığını söyleyerek ahlaksızlığı ve dinsizliği cari hale getirmek, hem demokrasinin imkansızlığına, hem partisindekileri demokrasinin koruyucusu olduğuna inandırmak, parti içi demokrasisinin koruyuculuğuna inandırmak, unutulması gerekeni unutmak, gerekli olur olmazı yeniden hatırlamak, sonra işine geldiğinde birden unutuvermek ve en önemlisi de ayni işlemin kendisinde uygulamak.
Artık tüm tarihimiz sık sık kökünden kazınan ve yeniden yazılan bir palimpsest’e dönüştürülmüştür. 
Bununla “çoğunluk ne der” sorusu milletin aklından düşürülmüştür. Yiğitlikte simgeleşen egemen toplum düzeni, bir anlamda “mahalle baskısının siyasal iktidarı olmuştur.
Bu gerçek tek başına, belleğin, düşünmenin ve dilin başkaldırının gücüne ihtiyacın amansızlığına delildir.
Parti kimliği altında varlığı belli olmayan, çelimsizliği, Başbakanlık kimliği ile örtülen siyah üniformalı Davutoğlu’nun nöbetçi devriyeliği önemli sayılmaz. Bunların kime ne zaman hangi sistemle bağlandığını belirlemek zordur. Bunun için iktidar tüm imkanlarıyla herkesi her an izleyerek “kestirmeyi” engellemeye çalışmaktadırlar. 
Bunun yanında içimizi yakan, muhalefeti iktidar sayan MHP’nin “vasıfsız” yöneticileri; “Türk Milletini bilmediği bir suçtan iktidara tutuklatmıştır”. 
Bu işin en zor yanı; insanı bu gelişmelere katılıyor olması değil katılmaktan kendini alamamasıdır. 
MHP’nin “vasıfsız” yöneticileri, milleti; iddialarıyla; “atalarımızın sonu gelmeyen zaferler kazanmasını belleğimizden silerek fazla zeka gerektirmeyen önemsiz görevlere talip olmakla karşı karşıya bırakmıştır”.
Siyasal saf’lamadaki sahtecilik, bir saçmalığın yerini başka bir saçmalığın alması değimlidir?.   
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.