2014 Yerel seçim anket sonuçları (30 Mart Yerel seçimleri)

17 Mart 2014 Pazartesi 15:12

YSK seçmen sorgula. Nerede oy kullanacağım? Seçimlere 2 hafta kala partilerin oyları anketlerle ölçülmeye çalışılıyor. Türkiye'nin en büyük partileri AKP, CHP ve MHP oy oranları büyük araştırma şirketlerince ölçülüyor.

2014 Yerel seçim anket sonuçları (30 Mart Yerel seçimleri)

 Parti liderleri Türkiye turlarına çıktı. Kılıçdaroğlu ve Erdoğan her gün ortalama 3 il gezerek büyük mitinglerle yerel seçimle ilgili kitlelere yapacaklarını anlatıyor. Kılıçdaroğlu bugün memleketi Tunceli'de. Erdoğan dünkü büyük İzmir mitinginden sonra bugün Aydın'da konuşuyor. 

2014 Yerel seçimler seçmen kaydı sorgulama
30 Mart 2014 Pazar günkü seçimler için seçmenler nerede oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu'nun sitesinden bakabilir. Seçmenlerin apartmanlarına gönderilen seçmen kağıtları eğer elinize ulaşmadıysak YSK'nın sitesinden oy kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. 

YSK SEÇMEN SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

AK Parti'nin oyları 17 Aralık Rüşvet soruşturması, ve parti içi kurmaylara ait olduğu iddia edilen ses kayıtları ile Cemaat arasındaki gerginlik, seçimlere nasıl yansıyacak? AKP seçmenlerin çok büyük bir bölümü ses kayıtlarının montaj olduğuna inanıyor. AK Parti karşıtları ise tüm ses kayıtlarının gerçek olduğunu ve Başbakan Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen kayıtların bizzat sahsına ait olduğunu savunuyor. 

Büyük araştırma şirketlerinin yüzbinlerce kişi üzeride yaptığı anketlerde, AK Parti'nin Ankara ve İstanbul'da önde olduğunu gösteriyor. 2014 Yerel seçimlerinde oyunu geçen seçimlere oranla en çok artıran parti ise MHP olarak görülüyor. 

Strateji uzmanlar, MHP'deki oy oranının artışını, Gülen Cemaatine mensup bireylerin oylarını artık Ak Parti'ye değil; MHP'ye kaydırdığını belirtiyor. 

İstanbul'da durum nasıl?
İstanbul'da Türkiye'nin en büyük seçim mücadelesi yaşanıyor. AKP'de dönem Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve CHP'nin en büyük kozu Mustafa Sarıgül yarışıyor. Sarıgül, Şişli Belediye Başkanlığını yaparken bağımsız olarak seçilmişti. Büyük bir kiteleye sahip olan Sarıgül, İstanbul'daki seçim için oldukça umutlu. 

2014 Yerel seçimleri nasıl olacak?
30 Mart Pazar sabahı saat 09.30'da başlayacak olan seçim maratonu saat 4'e kadar devam edecek. 30 Mart Pazar günü saat 00.00'a kadar alkollü içki satışı yasak olacak. Radyolar ve televizyonlar 16.30'a kadar seçimlerle ilgili yayın yapamayacak.  

Yorum Gönder