''İstanbul bizimdir, çünkü halife yatağıdır''

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hollanda'yla yaşanan krize ilişkin sert söylemlerini sürdürerek, "Biz Hollanda'yı ve Hollandalılar Srebrenitsa Katliamı'ndan tanırız. Onların cibiliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu orada katlettikleri insan sayısından tanırız" dedi.

''İstanbul bizimdir, çünkü halife yatağıdır''

"Savaşın bile bir ahlakı, bir kuralı vardır" diyen Erdoğan, "Savaşta bile sağlık ekiplerine ateş açılmaz. He Hollandalı gibi olursa açar, onu söyleyeyim" ifadesini kullandı.

Saray'da düzenlenen Tıp Bayramı'nda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Böylesine anlamlı günde bizleri bir araya getiren Sağlık Bakanlığımıza, sayın Bakan ve ekibine teşekkür ediyorum. Bugün aramızda sağlık teşkilatımızın hemen her kademesinde görev yapan arkadaşlarımız bulunuyor.

Rektörlerimiz, doktorlarımız, hemşirelerimiz, teknisyenlerimizle bugüne teşrif ediyoruz. Sizler, kara gün dostu ifadesinin vücut bulduğu hale geldiği kutsal bir mesleği icra ediyorsunuz. "Çaresiz dertlere düştüm, doktor bana bir çare" diye söylenen türkülerin mesajını, en iyi sizlerin anladığını biliyorum.

İnsanın kendini en çaresiz hissettiği o kritik anda, imdada ilk sizler yetişiyorsunuz. Göreviniz boyunca yaşadıklarınızla, gördüklerinizle bu sözün ne manaya geldiğini en iyi yine sizler biliyorsunuz. Şahsen böylesine önemli, böylesine hayati bir mesleği icra eden siz sağlık emekçilerimizle hasret gidermekten büyük bir bahtiyarlık duyduğumu da ifade etmek isterim. Değerli kardeşlerim, 14 Mart he ne kadar tıp camiamızın gurur duyduğu gün olsa da, temsil ettiği değerler tüm milletimize aittir. 14 Mart, bu ülkenin okumuş gençliğinin bir iftihar günüdür.

Birileri 18 yaş ve üstünün parlamentoya girmemesinden bahsediyor. Biz onlarımızla gurur duyuyoruz. Bunlar girmeyecek de kimler girecek. Bu bakımdan 14 Mart bizim tarihimize iki kritik hadiseyle güç katıyor. Birincisi 14 mart 1820 yılında, Tıphane-i Amire ile Cerrah-i Amire kurulmuştur. İkincisi, payitahtın işgali karşısında tıbbiyelilerin beyaz önlüklerini bayraklaştırarak başlattıkları o tarihi direniş...

İstanbul ve mekteplerinin işgaline tahammül edemeyen tıbbiyeliler, 1919'da okulun iki kulesi arasına Türk bayrağı asarak tüm öğrencileri toplantıya çağırırlar. Doktor Memduh Necdet, "İstanbul bizimdir, çünkü halife ve hakan yatağıdır" der. Bu coşkulu sözlerin ardından salonda alkış tufanı kopar. Neye uğradığını şaşıran İngiliz askerleri, toplantıyı şiddet kullanarak dağıtır. Öğrencileri de tutuklar. 14 Mart'taki bu toplantı, büyük bir direnişi ateşlemiştir.

"Biz cibilliyetsiz Hollanda'yı ve Hollandalıları Srebrenitsa Katliamı'ndan tanırız"

Bu toplantıya katılanların büyük bir bölümü daha Kuvayi Milliye'nin kuruluş aşamasında yer almıştır, İstanbul'da kalanlar ise Anadolu'ya cephanelik göndermiştir. Vatan müdafaası için, bağımsızlığımız için 98 yıl önce şaha kalkan direniş ruhunun, hamd olsun sağlık camiamızda aynı şekilde devam ettiğini görüyorum.

15 Temmuz gecesi yaşadığımız karanlık gece de bunun en büyük kanıtı. 112 acil servis görevlilerimizin nasıl fedakarca çalıştığını hepimiz iyi biliyoruz. O vefakar, cefakar sağlık teşkilatımızın terör bölgesinde de nasıl mücadele verdiğini biliyorum.

Yine o gece hastanelerde görev yapan, görevli olmadığı halde evinden hemen kalkıp oraya gelen tüm personelimizi, insanüstü bir gayretle gazilerimizin yaralarını sardığını da biliyorum. Aramızda o gece görev yapmış arkadaşlarımız var, FETÖ çetelerinin neler yaptığını biliyoruz. Kendilerine ait hastaneleri nasıl saf dışı bıraktıklarını biliyoruz.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.