Skandallar bitmiyor!

Adana'daki yurt yangınının olay yeri inceleme tutanağına göre yangın merdiveninin kapısının kolu olmadığı, binanın şartnameye uymadığı ve kapıların ısıya dayanıklı olmadığı belirlendi.

Skandallar bitmiyor!

Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i çocuk 12 kişiye mezar olan özel öğrenci yurdundaki facianın nedenleri ve yangın sırasında yaşananlarla ilgili detaylar, 'olay yeri inceleme tutanağı' ile açıklığa kavuşurken; birçok karanlık nokta da aydınlanmış oldu.

Yangına eskimiş olan elektrik şalterinin yol açtığı, tartışmalara neden olan yangın merdiveni kapısının kilitli değil ama kapı kolunun olmadığı, ayrıca yönetmelik dışına çıkılıp ısıya dayanıklı olmayan PVC kapı takıldığı; binanın Bayındırlık şartnamelerine uygun olmadığı, acil çıkış kapıları bulunmadığı, camların demirler kesilerek açılabildiği bu tutanakta yer aldı.

3 SAVCI BİLİRKİŞİLERLE İNCELEDİ
Aladağ Cumhuriyet Savcısı Şerife Ayaz ve beraberinde 2 savcı, bilirkişiler Ahmet Bülbül, Muharem Eşsizoğlu, Kazım Şimşek, Hasan İhsan Pepdil, tarafların avukatları Adem Metik ve Mümtaz Şahin'in dün yaptığı inceleme ile hazırlanan Olay Yeri İnceleme Tutanağı tamamlandı. Tutanakta her 3 bilirkişi de elektrik panosunun arkasındaki şartellerin eski ve özelliğini kaybetmesi olduğunu, ark yapmış olabileceğini, halının üzerine düşen kıvılcımın kanepeyi tutuşturduğunu yangının çıkış nedeni olarak belirleyip teknik detayları anlatıyor.

KAÇAK AKIM RÖLESİ YOK
İnşaat bilirkişisi ayrıca binanın şartnamelere göre yapılmadığı, iç yapı itibarıyla da yangını hızla yaymaya uygun olduğunu belirtiyor. Elektrik bilirkişisi elektrik panosuna dikkat çekmenin yanısıra "binanın elektrik sisteminde herhangi bir kaçak olması durumunda elektriğini kesecek kaçak akım rölesinin olmadığını tespit ettim" diyor.

PANONUN ALTINDAKİ HALI VE KANEPE TUTUŞMUŞ
İş güvenliği ve elektrik bilirkişisi de yangının şartellerin eskimesinden kaynaklı ark oluşması ve alev almasından çıkmış olabileceğini; panonun hemen alt kısmında bulunan kanepenin, halının ve duvarlardaki ahşap kaplamaların tutuşmasından kaynaklandığını düşündüğünü belirtiyor.

ACİL ÇIKIŞ YÖNLENDİRMESİ YOK
Makine ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı bilirkişisi ise görüşünü şöyle ifade etti:
"Ben yangının binanın elektrik sisteminden kaynaklanan aksaklıktan kaynaklandığı, binanın acil çıkış ve acil kapılarının ve yönlendirmelerinin olmadığını, yangın merdiven kapılarının yangına en az 90 dakika dayanması gerekirken, kapıların PVC şeklinde olduğunu, binanın yangından korunma yönetmeliğine uygun olarak yapılmadığı kanısındayım."

MERDİVEN BOŞLUĞU BACA GÖREVİ YAPTI
Olay Yeri İnceleme Tutanağı'nda yangının hızla yayılması ve can kaybının artması ile ilgili şöyle deniliyor:

"Olay yerinin giriş katının sağ kısmında bulunan holdeki elektrik panosunun yanmış şekilde olduğu, kablolarının yanmış halde bulunduğu, yangının muhtemelen bu elektrik panosundan çıkan kıvılcımların panonun hemen altındaki kanepeye ulaşması sonucu çıktığı, buradan başlayan yangının giriş kısmındaki ahşaptan ve yerde bulunan halıflekslerden yukarıya doğru yayıldığı, yangın sonucu oluşan dumanın merdiven boşluğunun baca vazifesi görmesi sebebiyle üst katlara ulaşırken, binanın girişindeki mutfakta bulunan plastik sandalyeler ve malzemeler ile binanın dış girişindeki elektrik panosunda herhangi bir yanmanın bulunmadı.

Binanın içinde bulunan ikinci panodan yangının meydana geldiği, mutfağın yan tarafında bulunan çamaşırhanede herhangi bir yanmanın olmadığı, çamaşırhanedeki panonun ana elektrik panosuna bağlı olduğu, yangının başladığı, panonun priz ve lambaların yanmasını sağladığı ancak güçlü eşyalı çalıştırmaya yetecek özellikte olmadığı görüldü."
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.