Piyanist İdil Biret Soçi'de konser verecek

Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlenen Uluslararası Sanat Festivali nin kapanış konserinde, dünyaca ünlü devlet sanatçısı, piyanist İdil Biret sahne alacak.

Piyanist İdil Biret Soçi'de konser verecek
Piyanist İdil Biret Soçi'de konser verecek Editör
ANKARA (AA) - Devlet sanatçısı, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlenen, "Uluslararası Sanat Festivali"nin kapanışında sahne alacak. 

Londra Filarmoni Orkestrası, London Mozart Players, Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası, Yale Senfoni Orkestrasının da aralarında bulunduğu dünyanın büyük orkestraları ile konser veren piyanist İdil Biret, Rusya'da sanatseverlerle buluşacak.

Dünyaca ünlü sanatçı Biret, Rusya'nın Soçi şehrindeki Kış Tiyatrosu'nda 15 Şubat'ta başlayan ve 24 Şubat'ta sona erecek Uluslararası Sanat Festivali'nin kapanışında konser verecek.

Biret, Yuri Başmet yönetiminde Rusya Gençlik Senfoni Orkestrası ile Rachmaninof piyano konçertosunu seslendirecek.

Konsere ilişkin açıklama yapan Biret, "1960 yılında büyük Rus piyanist Emil Gilels'in daveti üzerine Sovyetler Birliğine giden ilk Türk piyanist olmuş sonra da pek çok turne yaparak orada yüzden fazla konser vermiştim. Ülkemi tekrar Rusya'da temsil edeceğim için mutluyum." dedi.

24 Şubat Pazar günü düzenlenecek konsere bir mektupla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i de davet ettiğini ifade eden Biret, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son olarak 2017'de daha önce bütün piyano eserlerini kaydettiğim Rachmaninof'un Ivanovka kasabasındaki, halen müze olan, çiftlik evinde bir resital vermiştim. Bu defa, 24 Şubat'ta Soçi Uluslararası Sanat Festivali'nin kapanış konserinde değerli şef Yuri Başmet yönetiminde Rusya Gençlik Orkestrası ile bir Rachmaninof konçertosu çalmak için davet alınca memnun oldum. Bu konserin Türk- Rus Kültür ve Turizm Yılında olması ve Türkiye, Rusya ve İran Devlet Başkanlarının Soçi sehrinde yaptıkları toplantıdan hemen sonraya rastlaması da çok anlamlı oldu. Bu vesileyle ülkemi tekrar Rusya'da temsil edeceğim için mutluyum."

Uluslararası Sanat Festivali nerede ne zaman idil biret kimdir soçi rusya da nerede kimler devlet sanatçısı olabilir idil biretin konseri ne zaman Rusya Gençlik Senfoni Orkestrası Rachmaninof piyano konçertosu
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti