Irak'ta Başbakan Abdulmehdi’nin istifası kabul edildi

329 sandalyeli Irak Meclisi, 241 milletvekilinin hazır bulunduğu oylamada Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifasını kabul etti haberinin detayını internetajans.com da okuyabilirsiniz.

Irak'ta Başbakan Abdulmehdi’nin istifası kabul edildi
Irak'ta Başbakan Abdulmehdi’nin istifası kabul edildi Editör
Meclisten yapılan açıklamada, oturumda hazır bulunan milletvekillerinin katıldığı oylamada Başbakan'ın istifa kararı kabul edildi. 

329 sandalyeli mecliste 241 milletvekili hazır bulunarak oylamaya katıldı. 

Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e anayasanın 75’inci maddesine göre yeni başbakanı tayin etmesi için yazı göndereceklerini söyledi.

Anayasanın 76. maddesine göre cumhurbaşkanı yeni bir başbakanın seçilmesi için meclise 15 gün süre verir. Başbakanın seçilmesi ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde kendisine yeni hükümetin kurulması görevi verir. Daha sonra yeni kabine meclisin oylamasına sunulur.

ABD'nin Irak işgalinin ardından ülkenin 5'inci başbakanı olarak Ekim 2018'de göreve başlayan Adil Abdulmehdi, 29 Kasım'da ülkenin farklı bölgelerinde 2 aydır devam eden gösteriler nedeniyle istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

ırak meclis başkanı kim ırak başbakanı kim oldu Adil Abdulmehdi hangi ülkenin başbakanı Adil Abdulmehdi neden istifa etti Adil Abdulmehdi ne zaman başbakan olmuştu ırak cumhurbaşkanı kim Berhem Salih hangi ülkenin başkanı
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti