Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin galası yapıldı

Yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın yaptığı, İsmail Bilgin'in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan 'Beyaz Hüzün/Sarıkamış' filminin galası yapıldı haberinin detayları internetajans da.

Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin galası yapıldı
Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin galası yapıldı Editör
"Beyaz Hüzün/Sarıkamış" filminin Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki gala gösterimine yönetmen, senarist ve oyuncu Kenan Korkmaz, Murat Yatman, Duygu Poyraz,  Suat Ergin ve Yavuz Gürbüz oyuncu ekibi, yapım ekibi ve yönetmeninin yanı sıra oyuncu Turgay Tanülkü, yönetmen Mesut Uçakan ve Nazif Tunç, yazar Kahraman Tazeoğlu ile Erzincan'daki çekimlerde görev alan köylüler de katıldı. 

Kenan Korkmaz: Senaryonun yazımından bugüne 5 yıl geçti

Gösterim öncesi açıklama yapan filmin yönetmeni, oyuncusu ve senaristi Kenan Korkmaz, senaryonun yazımından bugüne gelen sürecin 5 yıla yakın olduğunu belirterek, "Zor bir dönemin zor bir filmini çektik. Amacım hep bir hikaye anlatmaktı. Ben büyük bir savaşın büyük komutanlarını, büyük meydan muharebelerini değil sıradan bir çavuşun öyküsünü anlatmayı tercih ettim. Yorucu bir film oldu ama şu an yaşadığımız keyif bütün sıkıntıları geride bırakıyor. Artık bu işin mutluluğunu seyirciyle paylaşmanın keyfi var." dedi. 

Korkmaz, Sarıkamış Harekatı'nı anlatan bütün filmlerin çok değerli olduğunu vurgulayarak, bu filmin farkının yaşanılan tarihi olayları bir askerin gözüyle anlatması olduğunu söyledi. 

Murat Yatman: Zor bir süreçti ama çok da güzeldi

Filmin oyuncularından Murat Yatman da filmin kaybolan bir manganın hikayesini ele aldığına işaret ederek, "Filmde bütün karakterlerin tek tek hikayesine değiniliyor. Zor bir çekim süreci geçirdik ama çok da güzeldi. Bazen 'Keşke şimdi orada olsak.' diyorum. Oradaki insanlarla duygusal bir bağ kurdum diyebilirim. Benim için oyunculuk, performans ve gişenin ötesinde bir film oldu bu." diye konuştu. 

Abdurrahman Korkmaz: Erzincan'da da gala yapacağız

Yapımcı Abdurrahman Korkmaz ise Sarıkamış Harekatı'nın şimdiye kadar askeri yönden anlatılmadığına dikkati çekerek, filmin savaştan çok insan hikayelerine odaklandığını dile getirdi. 

Korkmaz, çekimlerin 2 yıl sürdüğünü ve gerçek mekanlarda yapıldığını aktararak, "Karın erken kalkması ya da geç yağması gibi nedenler çekim süresini uzattı. Figüran olarak bine yakın oyuncu oynattık. Yöre halkından gerçek kişileri diyaloglu oyuncu olarak kullandık. Galaya da Erzincan ve Bayburt'tan çok sayıda davetlimiz geldi. Gelemeyenler de oldu tabii onların gönlünü almak için Erzincan'da da gala yapacağız." ifadelerini kullandı. 

Film hakkında

Senaryosunu ve yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği filmde, Kenan Korkmaz ile Murat Yatman, Duygu Poyraz, Suat Ergin ve Yavuz Gürbüz rol alıyor.

Film, Balkan Savaşı'nın ardından mangasıyla birlikte Sarıkamış'a hareket eden Abrek Çavuş'un hikayesini konu ediniyor.

Film, Yazar İsmail Bilgin'in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlandı.

Çekimlerde bin 500 kişi rol aldı

Çekimlerinde yaklaşık bin 500 kişinin rol aldığı Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin galası İstanbul'da yapıldı.

Çekimler 2 yılda tamamlandı

Erzincan ve Bayburt'ta gerçekleşen çekimler, hava şartlarının zorluğu ve zaman zaman kar yağışının yetersizliği nedeniyle iki yılda tamamlandı.

Oyuncu Şenol Kara da şunları söyledi: 

"Bizler için canlarını feda eden o insanların yaşadığının yüzde belki 1'ini yaşadık, ona rağmen benim artık oynayamaz hale geldiğim sahneler oldu. Ama bir şekilde ekipçe bunun altından kalktık."

Üçüncü Ordu'nun Sarıkamış Harekatı'na katılma sürecinin geniş biçimde ele alındığı Beyaz Hüzün/Sarıkamış filmi, 20 Aralık'ta vizyona girecek. 

Beyaz Hüzün/Sarıkamış filmi ne zaman vizyona giriyor Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin hikayesi nedir Beyaz Hüzün/Sarıkamış filmi nerede çekildi Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin konusu Beyaz Hüzün/Sarıkamış filminin oyuncuları kim
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti