Yumurta Üreticileri Arap Pazarına Yöneldi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yaptığı açıklama, nisan ayından beri Irak kapısının yumurta ihracatına kapalı olduğunu söyledi. Detaylar internetajans.com da.

Yumurta Üreticileri Arap Pazarına Yöneldi
Yumurta Üreticileri Arap Pazarına Yöneldi Editör

Yumurtacıların çok zor durumda olduğunu belirten Serteser, "En büyük ihracatımız Irak pazarınaydı. Irak'a 2017 senesinde 71 milyon, geçen sene 77 milyon dolarlık yumurta ihraç yapıldı.

Bu sene ilk 11 ayına baktığımız zaman toplam 45 milyon dolarlık bir yumurta ihracatı var ama bunun sadece 23 milyon doları Irak pazarına ait.

Serteser, Afyonkarahisar'ın yumurta ihracatı Irak şimdiye kadar pazarıyla büyüdüğünü söyleyerek, şöyle devam etti:

Yumurta üretiminde ciddi bir üretim planlaması olması gerektiğini biliyoruz. Geçmişte Irak'a günde 300 konteynerlik ihracat yapıyorduk. Nisan ayından sonra Irak'a yumurta ihracatımızın durması üzerine üreticilerimiz Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına yöneldi.

Nisan ayından sonra Kuveyt'e 15, Suriye'ye 3, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Bahreyn gibi ülkelere de toplam 4 milyon dolarlık bir ihracat yaptık. Tabii ki başka ülkelerin de taleplerini karşılayacak kapasiteye sahibiz. Diğer ülkelerden de talep gelirse bir sıkıntı olmaz.

Her ihracat talebini karşılarız

Üreticilerin kapasitelerinin çok altına çalıştığını dile getiren Serteser, "Yumurta üreticilerimiz Irak'a ihracatın durmasıyla 'ne yapabiliriz' diye farklı pazarlar arıyor.

Gelecek sene üreticilerin daha iyi bir ihracatla geçirmesini temenni ediyorum. Yumurtacılarımızın her ülkeden gelecek talebi karşılama kapasitesi mevcut.

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan da nisan ayından sonra yeni pazar olarak daha çok Katar, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yumurta ihracatı yaptıklarını söyledi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser yumurta ihracatı ihracat Irak yumurta ihraç Irak pazarı Yumurta üretimi Kuveyt Birleşik Arap Emirlikleri Suriye Katar
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti