Merkez Bankası Uyardı! 31 Aralık'tan Sonra O Banknotlar Geçersiz

Merkez Bankası'ndan 'bankont' uyarısı: 31 Aralık'tan sonra YTL'ler geçersiz. Detaylar internetajans.com da.

Merkez Bankası Uyardı! 31 Aralık'tan Sonra O Banknotlar Geçersiz
Merkez Bankası Uyardı! 31 Aralık'tan Sonra O Banknotlar Geçersiz Editör

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) yapılan açıklama, hala elinde Yeni Türk Lirası (YTL) banknotları olan vatandaşların, bu banknotları 31 Aralık 2019'a kadar Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerine getirerek üzerlerinde yazan değerlerle değiştirme yapılacağı belirtildi.

1970'senelerinden itibaren yaşanan yüksek ve kronik enflasyon sebebiyle paranın alım gücünün düşmesinin, sık sık üst değerlerde banknotların piyasaya sürülmesine neden olduğu aktarılan açıklamada, "Öyle ki dünyadaki en büyük kupürlü banknot olan 20 milyon Türk Lirası ülkemizde kullanılmaktaydı.

Çok sıfırlı paralar, ekonomimizin itibarını olumsuz etkilemesinin yanı sıra muhasebe ve istatistik kayıtlarında da sorun oluşturuyordu.

Açıklamada, bu nedenle 2005'senesinde Merkez Bankası'nın bir para reformu gerçekleştirdiği, para reformunun ilk aşamasında 1 Ocak 2005'senesinde paradan 6 sıfır kaldırıldığı, Yeni Türk Lirası banknotlar ve yeni kuruşların kullanılmaya başlandığı hatırlatıldı.

31 Aralık 2019'dan sonra YTL banknotlar geçersiz hale gelecek

Para reformunun ikinci ve son adımında ise banknottan "Yeni" kelimesinin kaldırılarak "Türk Lirası"na, paranın asli ve geleneksel adına dönüş yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar söylendi:

Yeniden 'Türk lirası' ve 'kuruş' adını alan banknot ve madeni paralarımız, 1 Ocak 2009'da yenilenen tasarımları, değişen boyutları ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile hayatımıza girdi.

Para reformunun ilk aşamasında tanıtılan ve 1 Ocak 2010'senesinde dolaşımdan kaldırılan Yeni Türk Lirası banknotlar için 10 senelik zaman aşım süresi 31 Aralık 2019'da doluyor.

2019 yılı aralık ayı itibarıyla piyasada dönüştürülmeyi bekleyen 21 milyon adet 174 milyon Türk lirası tutarında YTL banknot bulunuyor. 31 Aralık 2019'dan sonra YTL banknotlar geçersiz hale gelecek.

Merkez Bankası bankont YTL Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Yeni Türk Lirası Ziraat Bankası şubeleri enflasyon para banknotlar banknot Türk Lirası Yeni Türk Lirası banknotlar Türk lirası tutarı YTL banknotlar
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti