New York'dan daha büyük buz dağı kopacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) bilim adamları yakın zamanda Antarktika'dan New York kentinin yüz ölçümünün iki katı büyüklüğünde buz dağının kopacağını açıkladı.

New York'dan daha büyük buz dağı kopacak
New York'dan daha büyük buz dağı kopacak Editör
ANKARA (AA) - ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Antarktika'dan çok büyük bir buz dağının kopacağını duyurdu.

NASA'dan bilim adamları, ABD'nin New York kentinin yüz ölçümünün iki katı büyüklüğünde buz dağının yakında Brunt buz sahanlığından kopmasının beklendiğini bildirdi.

Bilim adamları, buzulun 30 Ocak 1986'da ve 23 Ocak 2019'da çekilmiş uydu görüntülerinin karşılaştırılması sonucunda buz adasındaki çatlakların oldukça ilerlediğine işaret etti.

Buzul bilimci Joe MacGegor, buz sahanlığının dayanıklılığının çatlakların nerede birleşeceğine bağlı olduğunu belirterek, küresel ısınmanın Antarktika'da buz kaybını hızlandırdığını ifade etti.

Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma, Antarktika kıtasında buzul erime oranının, 16 yıllık sürede yıllık ortalama yüzde 280 arttığını ortaya koymuştu.

new york nerede new york un yüzölçümü ne kadar Antarktika nerede Antarktikanın yüzölçümü ne kadar Brunt buz sahanlığı buz dağı nasa nerede ABD Havacılık ve Uzay Dairesi
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan Anti-Darbe Hekatonu
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan Anti-Darbe Hekatonu
TFF'de kurullar belirlendi
TFF'de kurullar belirlendi