Bekir Pakdemirli: Renkli pamuk üreteceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bakanlık olarak "sarı gelin" ve "gelincik" adı verilen, tamamen doğal ve renkli iki tür pamuk üreteceklerini söyledi.

Bekir Pakdemirli: Renkli pamuk üreteceğiz
Bekir Pakdemirli: Renkli pamuk üreteceğiz Editör
ANKARA (AA) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlık tarafından gerçekleştirilen tarımsal üretim araştırmaları kapsamında renkli pamuk geliştirildiğini bildirdi. 

Bakan Pakdemirli, "Sarı gelin ve gelincik adıyla bir tanesi koyu, diğeri açık kahve olmak üzere, iki doğal renkli pamuk üretimi gerçekleştirilecek. Böylece kumaş üretiminde, boya olmadan, tamamen doğal ve renkli pamuk kullanılabilecek." ifadelerini kullandı.

"Bu yıl 25 dekarda üretim yapılacak"

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) geliştirilen ürünün seri üretimi için köklü bir tekstil firmasıyla anlaşıldığını belirten Pakdemirli, 2020'den sonra daha geniş bir alanda sözleşmeli üretim yapılacağını kaydetti.

Söz konusu firmayla bu yıl 25 dekarlık bir alanda üretim yapılacağını aktaran Pakdemirli, "Sarı gelin ve gelincik adlarıyla 2 doğal renkli pamuk tescil ettirildi. Sarı gelin açık, gelincik ise koyu kahve. Üzerinde boya içermemesi ve tamamen doğal olması tekstilciler için çok enteresan bir sonuç doğuracak. İyi bir netice alacağımızı düşünüyoruz. Doğal olduğu için kanserojen etkisi yok, çevreci, organik ve çocuk giyimi açısından önemli." diye konuştu.

Pakdemirli, gelecek dönemde bakanlığın bu konuda firmalarla ortak Ar-Ge çalışması yapacağını da sözlerine ekledi. 

Tarım ve Orman Bakanı kim Bekir Pakdemirli kimdir nerelidir Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tagem ne demek doğal pamuk nasıl üretilir renkli pamuk nasıl üretilir sarı gelin pamuk gelincik pamuk pamuk tesc
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İstanbul'u Koşuyorum etkinliğinin Bebek Etabı koşuldu
İstanbul'u Koşuyorum etkinliğinin Bebek Etabı koşuldu
8 Aralık 2019 Pazar günlük burç yorumlarını oku
8 Aralık 2019 Pazar günlük burç yorumlarını oku