Bekir Pakdemirli: Yazın susuz kalmayacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara'da yaptığı açıklamada barajların doluluk oranının yüzde 50 arttığını belirtti. Yağışlarla ilgili sıkıntının olmadığını ve yazın susuz kalmayacağımızı açıkladı.

Bekir Pakdemirli: Yazın susuz kalmayacağız
Bekir Pakdemirli: Yazın susuz kalmayacağız Editör
ANKARA (AA) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AA muhabirine, yağışlar ve barajların doluluk oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve susuz kalmayacağımızı bildirdi.

Son verilere göre, Ekim 2018-Şubat 2019 döneminde yağışların bir önceki aynı dönemle kıyaslandığında yüzde 26,7 arttığını, geçen yıla kıyasla ise bu yılın başındaki yağış artışının yüzde 44'ü bulduğunu aktaran Pakdemirli, "Geçen yıl bu dönemde içme suyu maksatlı barajlarda yüzde 39,3 doluluk oranı varken bu yıl yüzde 51,9'a yükseldi.

Aynı dönemde İstanbul'da içme suyu barajlarındaki su miktarı 708,5 milyon metreküpten 801,9 milyon metreküpe, Ankara'da 151,1 milyon metreküpten 283,9 milyon metreküpe, İzmir'de de 138,9 milyon metreküpten 240,9 milyon metreküpe çıktı." diye konuştu.

Pakdemirli, sulama maksatlı barajlardaki doluluk oranının geçen yıl yüzde 38,9 iken bu yıl yüzde 50,4'e, enerji maksatlı barajlarda yüzde 39,1'den yüzde 46,6’ya çıktığını söyledi.

Barajların doluluk oranının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 50 arttığına dikkati çeken Pakdemirli, "Barajların doluluk durumuyla ilgili herhangi bir sıkıntımız görünmüyor. Yağışların gidişini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile birlikte takip ediyoruz. Yağışlar fazla olunca bunu enerji üretimi için hidroelektrik santrallerine kaydırmamız söz konusu oluyor. Genel itibarıyla Türkiye'nin yağışlar ve suyla ilgili hiçbir sıkıntısı yok. Yazın susuz kalmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Bekir Pakdemirli kimdir nereli Tarım ve Orman Bakanlığı nerede barajlarda doluluk oranı nedir ankarada barajlarda doluluk oranı istanbul da barajlarda doluluk oranı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nerede barajlar doldu mu
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti