Katar'da İslam dönemine ait en eski arkeolojik keşif

Katar Müzeler Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Katar'da erken İslam dönemine ait bölgenin en eski arkeolojik sahası keşfedildiğini açıkladı.

Katar'da İslam dönemine ait en eski arkeolojik keşif
Katar'da İslam dönemine ait en eski arkeolojik keşif Editör
DOHA(AA) - Katar Müzeler Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, "Katar'daki Londra Üniversitesi Akademisi (ULC) iş birliğiyle ülkenin batısındaki Yugbi bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları sonucu erken İslam dönemine ait bölgenin en eski arkeolojik sahası keşfedildi." denildi. 

Sasaniler döneminin sonlarına denk gelen M.S. 538-670 yıllarında inşa edildiği düşünülen sahada, halen ayakta kalmış mimari kalıntıların Emevi dönemine (M.S. 661-750) dayandığı ifade edildi.

Sahada bulunan kalıntılar arasında M.S. 7. ve 8. yüzyıllara ait seramik malzemeler ile erken İslam dönemine ait cam kalıntılar, metaller, taş kaplar ve av aletlerinin bulunduğu aktarıldı.

Bu arkeolojik keşfin, Katar Müzeleri ile Katar'daki ULC arasında "Kalabalık Çöl" ismiyle 3 yıl önce başlatılan ortak proje çerçevesinde gerçekleştiği kaydedildi.

Emevi dönemi ne zaman Sasaniler dönemi Katar Müzeler Kurumu Londra Üniversitesi Akademisi Kalabalık Çöl projesi katar nerede katarda en eski arkeolojik saha nerede avrupada arkeolojik saha
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti