Jüpiter oluştuğunda Güneş'e 4 kat uzak mesafedeymiş

Lund Üniversitesi'nde görevli gök bilimciler, Jüpiter'in ilk oluştuğunda Güneş'e şimdi bulunduğu konumdan 4 kat daha uzakta olduğunu açıkladı ve bilgisayar simülasyonları kullanıldı.

Jüpiter oluştuğunda Güneş'e 4 kat uzak mesafedeymiş
Jüpiter oluştuğunda Güneş'e 4 kat uzak mesafedeymiş Editör
ANKARA (AA) - ScienceDaily'nin haberine göre, Lund Üniversitesi'nde görevli gök bilimciler, gezegenin yaklaşık 4 buçuk milyar yıl önceki konumunu tespit etmek için gelişmiş bilgisayar simülasyonları kullandı.

Sonuçlar, o dönemde Dünya'dan büyük olmayan Jüpiter'in, Güneş'e bugünkü konumundan 4 kat daha uzakta bulunduğunu ve şimdiki pozisyonuna 700 bin yıllık süreç içesinde geldiğini gösterdi.

Araştırma ekibinin lideri olan Lund Üniversitesi astronomi bölümü doktora öğrencisi Simona Pirani, "Jüpiter'in Güneş'e çok uzakta oluştuğunu, daha sonra şimdiki yörüngesine göç ettiğini ilk kez ispat ettik.

Göçün kanıtını, Jüpiter'in çevresinde dönen Truva astreoitlerinde bulduk." ifadelerini kullandı.

Gök bilimciler, Satürn, Uranüs ve Neptün'ün de benzer şekilde Güneş Sistemi'nin iç kesimlerine doğru göç etmiş olabileceğini kaydetti.

Lund Üniversitesi ScienceDaily Truva astreoitleri Güneş Sistemi Simona Pirani bilgisayar simülasyonları astronomi bölümü jupiter güneşe ne kadar uzak gök bilimciler bilgisayar simulasyonu
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2020 hac kuraları çekildi, e-Devlet'ten öğrenin
2020 hac kuraları çekildi, e-Devlet'ten öğrenin
Ali Koç: Şampiyonluk için ilk 6 haftaya dikkat
Ali Koç: Şampiyonluk için ilk 6 haftaya dikkat