Parayı boşverin, spor yapın, mutlu kalın

ABD'de yürütülen bir araştırmada, spor yapmanın paradan daha fazla mutluluk verebileceğini ortaya koyarken araştırmanın sonuçları 'The Lancet' dergisinde yayımlandı.

Parayı boşverin, spor yapın, mutlu kalın
Parayı boşverin, spor yapın, mutlu kalın Editör
ANKARA (AA) - ABD'nin Yale ve İngiltere'nin Oxford üniversitelerinden araştırmacılar, en az 1,2 milyon Amerikalının 5 yıl boyunca gelir seviyeleri, fiziksel aktiviteleri ve psikolojik durumlarıyla ilgili verilerini inceledi. 

Katılımcılara son 30 günde kaç kere psikolojik olarak kötü hissettikleri yönünde sorular yöneltildi.

Araştırmada düzenli egzersiz yapanlar yılda 35 gün depresif hissederken, fiziksel olarak yeterince aktif olmayan kişiler için bu rakamın yılda 53 güne çıktığı tespit edildi. 

Çalışmada fiziksel olarak aktif olan kişilerin, yılda kendilerinden 25 bin dolar daha fazla kazanan fakat spor yapmayanlar kadar iyi hissettikleri saptandı.

Bunun ne kadar çok spor yaparsan o kadar iyi hissedersin anlamına gelmediğine işaret eden araştırmacılar, haftada 3 ila 5 gün 30 ila 60 dakika sürede spor yapmanın ideal olduğunu ifade etti.

Araştırmanın sonuçları "The Lancet" dergisinde yayımlandı.

Araştırma The Lancet dergisinde yayımlandı spor yap mutlu kal ABD nin Yale ve İngilterenin Oxford üniversiteleri spor yapmak mutluluk verir fiziksel aktiviteyi yükseltin hormonlar mutlu olsun the lancet dergisi nerede
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti