Caretta carettaların yuva sayısı 28'e ulaştı

Nesli tehlike altında olan caretta caretta türü kaplumbağaların, Muğla'nın Ortaca ilçesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plaj'ında yuva sayısı 28 oldu. Caretta Caretta'lar yumurta bırakmaya devam ediyor.

Caretta carettaların yuva sayısı 28'e ulaştı
Caretta carettaların yuva sayısı 28'e ulaştı Editör
MUĞLA (AA) - Nesli tehlike altında bulunan caretta carettalar, Muğla'nın Ortaca ilçesi İztuzu sahiline yumurta bırakmaya devam ediyor.

Dalyan Mahallesi'ndeki İztuzu sahiline gelen caretta carettalar, yumurtalarını kazdıkları 50-60 santimetrelik çukurlara bırakıyor. Yavrular, yumurtadan yaklaşık 50 gün sonra çıkarak denize ulaşacak.

Caretta carettaların yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için ise Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nce (DEKAMER) çeşitli önlemler alınırken, gönüllü gençler de sahilde gece boyu nöbet tutuyor.

Ekipler, mayıs ayında başlayan yuvalama döneminde şu ana kadar 28 yuvaya ulaşıldığını ifade etti.

DEKAMER'den yapılan açıklamada, deniz kaplumbağalarının bir yuvalama sezonunda birden fazla yuva yapabildiği belirtildi.

Açıklamada, yaklaşık olarak, deniz kaplumbağalarının bir yuvaya 100 yumurta bıraktığı ve iki haftalık aralarla ortalama 2 ila 6 yuva yapabildiği kaydedildi.

Ekipler, mayıs ayında başlayan yuvalama döneminde şu ana kadar 28 yuvaya ulaşıldığını dile getirdi.

caretta caretta kaplumbağaları nerede yaşıyor iztuzu plajı nerededir caretta caretta muğla ortaca da dekamer in açılımı nedir Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi caretta caretta yumurtaları
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti