Ekonomi

Koruma memuru olmanın şartları neler? KOruma Memuru alımları 2013, Koruma memurluğu başvuruları

Yüzbinlerce kişinin merakla beklediği koruma memuru alımları için bakanlık ilk adımı attı. Herkesin merakla beklediği koruma memurları; hastanelerde, stadyumlarda ve okullarda çalışacak.

6 Kasım 2013 15:38
-A

+A

Özel güvenlik devrini kapatacak olan uygulamayla birlikte koruma memurları daha güvenli ve huzuru sağlamak için çalışacak. Koruma memurları 6 yıl çalıştıktan sonra polisliğe terfi edebilecek. Peki koruma memuru olmanın şartları neler? Koruma memurluğu alımları başladı mı? Haberimizin devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

Koruma Memuru alımları başladı mı?
Binlerce kişi İçişileri Bakanlığından gelecek habere konsantre olmuş durumda. Koruma memurluğu mesleğinde, memurlar kamu alanlarında bölgenin huzurunu sağlamaya çalışacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 30 bin personel koruma memuru olabilecek. Koruma memuru olmanın şartları ise en az lise mezunu olmak.

Koruma memuru olmanın şartları neler?
Açıköğretim mezunları da başvurabilecek! Devlette memur olmanın belki de en kolay yolu olabilecek koruma memurluğuna Açıköğretim mezunları da başvurabilecek. Ancak tabi ki koruma memuru olmanın da birtakım fiziki şartları var, bu şartlardan ilki yaş ve boy… Koruma memuru olmanın şartları arasında fiziki şartlar önplanan çıkıyor, koruma memurluğuna başvuracak olan erkek adayların en az 1.68; kadın adayların 1,68 olması ve 25 yaşını aşmaması gerekiyor.
Koruma memurluğuna sadece lise mezunları değil; önlisans ve lisans mezunları da başvurabilecek. Koruma memurluğuna başvurup kabul edilen adaylar, askerlik gibi acemi birliği şeklinde 3 biner kiilik gruplar halinde 4 aylık eğitim sonunda çalışmaya başlayabilecek. Üniformaları siyah olacak ve silahlı memur statüsünde çalışacak.

Koruma memurları nerelerde görev alacak?
Koruma memurarınin görev alanlarını da belirleyen bakanlık, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklarda görev yapmanın yanı sıra devlet üniversitelerinde ve devlet hastanelerinde de çalışabilecek.

Yetkileri polise yakın olacak
Koruma memurlarının görev ve yetkileri hemen hemen polisler gibi olacak. Herhangi bir olay olduğunda (yaralama, cinayet) koruma meurları olayı soruşturabilecek ve olay yerinden delil toplama yetkisine sahip olabilecek.
Koruma memurları ne kadar maaş alacak?
Koruma memurları 2 bin ila 2500 arasında bir maaş alması bekleniyor. Ancak henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku