Ekonomi

KYK Burs sonuçları belli oldu! 2014 KYK sorugusu

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs sonuçları ne zaman açıklanacak? 2013-2014 KYK burs sonuçları belli oldu mu? İşte KYK burs sonuçları.

7 Aralık 2013 22:03
-A

+A

KYK sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK Burs sonuçları sorgulamaları nereden yapılıyor? Milyonlarca üniversiteli öğrencinin, geçimini sağlaması için Başbakanlığa bağlı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursları başvuruları tamamlandı ve ilk kez burs alacak öğrencilerin sonuçlarının açıklanma zamanı geldi.

KYK Burs ve Kredi sonuçları açıklandı mı?
KYK sonuçları henüz açıklanmadı, KYK.gov.tr’den yapılan açıklamaya göre kredi sonuçları bu ayın 15’inde açıklanacak. KYK sonuçları açıklandığı anda eşzamanlı olarak sitemizde yer alacaktır.

Öğrenciler ilk burslarını ne zaman alacak?
KYK sonuçları açıklandıktan sonra burs ve kredi alma hakkı kazanan öğrenciler ilk paralarını 7 Ocak’ta alacaklar ve her ayın 7’sinde paraları Ziraat Bankası’na yatacak. Burslar, okul kapansa dahi yatmaya devam edecek.

KYK Bursları ne kadar oldu 2014?
Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere sunduğu kredi ve burslar, bu yıl 320 lira olması tahmin ediliyor. Zira her yıl 40 liralık bir yükselme mevcut oluyor.

Kredi ile burs arasındaki fark nedir?
KYK’ya başvuranlar sonuçlar açıklandığında kredi veya burs alacaklar belli olur. Herkese kredi çıkmasa da başvuranların yüzde 90’lık kesimine geri ödemeli kredi çıkmaktadır. Kredi ile burs arasındaki fark; burs karşılıksızdır, kredi ise geri ödemeli. Kredi alma hakkı kazanan öğrenciler, mezuniyetlerinden iki yıl sonra aldıkları kredilerin taksitlerini ödemeye başlar.

Örneğin 2013 girişli lisans öğrencisi, 2017’de mezun olduktan sonra, aldığı kredinin borcunu 2019 Ekim’den itibaren ödemeye başlayacak. Kredi borçları ödeme zamanı gelen öğrencilere de bir uyarı yapmak gerekirse, borçlarınızı günü gününe ödemeye çalışın. Çünkü KYK kred borçlar günlük faiz işleyen bir sistemdir.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print
ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku