Hayatın gerçeği Beyaz Hüzün / Sarıkamış
Özer ASAN

Hayatın gerçeği Beyaz Hüzün / Sarıkamış

Ve beklenen film Beyaz Hüzün / Sarıkamış 20 Aralık’ta vizyona girdi. Filmin galası Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 9 Aralık’ta yapılmıştı. Oldukça da kabalık bir kitle vardı. Bina girişine de Sarıkamış’a ithafen İstanbul’a ilk kar yağdırılmıştı. Oyuncular heyecanlı, filmdeki askerleri temsilen bulunan manken askerlerinde kılık kıyafet ve makyajları o dönemi yansıtacak cinstendi. Buz tutmuş bıyıkları bile üzerlerinde canlandırılmıştı.

Filmin galasına sevgili arkadaşım, dostum, iş adamı ve aynı zamanda yapımcı olan Süleyman Özdil’le beraber gittik. Kendisinin de harika dizi ve film projeleri var, merakla bekliyorum. Filme dönecek olursam, o günlerde yazmadığım filmi vizyon tarihinde yazmak, anlatmak istedim.  Bir kere film Erzincan ve Bayburt’ta çok zor koşullar altında 2 senede çekilmiş. Tam 1500 kişi rol almış. Yöre köylüsünün filme çok yardımı olmuş. Film hüzün, acı, hasret gibi birçok duygu temelini içinde barındırıyor. Nasıl barındırmasın? Dile kolay Allahuekber Dağları’nda binlerce şehit vermişiz. Filmin konusu da zaten 1. Dünya Savaşı’nın en hüzün dolu, en dramatik hikayesini anlatıyor. Evet Üçüncü Ordu'nun Sarıkamış Harekatı'na katılmasının hikayesini anlatıyor ama esas konu kaybolan bir grup manga askerin çavuş nezaretinde, Üçüncü Ordu’ya intikal etme girişimini acı bir şekilde gözler önüne sererken izleyiciye o dramı hissettiriyor.

Galada başrol oyuncularından ve filmin yönetmeni/senaristi Kenan Korkmaz’la konuştuğumda her şeye rağmen değer diyordu ama filmin yorgunluğu da gözlerine vurmuştu. Korkmaz, senaryonun yazımından çekimlerin tamamlanmasına kadar tam 5 yıl geçtiğini belirtti. Kendisini tebrik ettim. Bu arada filmin yazar İsmail Bilgin'in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlandığını da yazmış olayım. Kenan Korkmaz filmde Çerkez Sürgününde Kafkasya’dan Anadolu’ya göç eden Abrek Çavuş’u oynuyor ama ne Abrek Çavuş! Birçok tiyatro oyununu da yönetmiş biri Kenan Korkmaz, yılların deneyimi mevcut... Çavuş rolünün de hakkını fazlasıyla vermiş.

Beyaz Hüzün / Sarıkamış’ın başarılı bir diğer başrol oyuncusu DT oyuncusu Murat Yatman’ı da tebrik ettim. Yılların oyuncusu başarılı bir performans ortaya koymuş. Özellikle filmde bir sahnesi var ki onun detayına girmiyorum, gerçekten siz de hissedeceksiniz. Murat Yatman’ı önümüzdeki haftalarda traji/dram tadında “Yaşlı Bayanın Ziyareti” adlı tiyatro oyununda da DT’da izleyeceğiz.

Filmin yapımcısı Abdurrahman Korkmaz da, Sarıkamış Harekatı'nın şimdiye kadar askeri yönden anlatılmadığına, filmde savaştan çok insan hikayelerine odaklanıldığına dikkat çekti 

Abdurrahman Korkmaz o gün film hakkında da, "Karın erken kalkması ya da geç yağması gibi nedenler çekim süresini uzattı. Figüran olarak bine yakın oyuncu oynattık. Yöre halkından gerçek kişileri diyaloglu oyuncu olarak kullandık. Galaya da Erzincan ve Bayburt'tan çok sayıda davetlimiz geldi. Gelemeyenler de oldu tabii onların gönlünü almak için Erzincan'da da gala yapacağız."  ifadelerini kullanmıştı.

Filmin diğer oyuncularına gelince; Duygu Poyraz, Şenol Kara, Edip Tutal, Ali Poyraz, Yavuz Gürbüz, Suat Ergin, Yakup Keskin başrolleri paylaşmış. Film 118 dakika ama dakikaların hızlı geçeceğini söyleyebilirim.

Film hüzünlü, film dram, film gencecik evlatların analarına kavuşma hayalini anlatıyor. Unutmadan filmin müziklerini de oldukça başarılı buldum. Yıldıray Gürgen imzası taşıyor. Gürgen, insanı dramın içine sokuyor.

Gidin, seyredin.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti