Ataç Tansuğ Özel Röportajı - Turkcell datasını nasıl koruyor?
Özer ASAN

Ataç Tansuğ Özel Röportajı - Turkcell datasını nasıl koruyor?

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, yaşadığı dijital dönüşüm yolculuğunda en önemli yapı taşlarından birini oluşturan dijital servisleriyle ilgili stratejilerini ve vizyonunu kamuoyuyla paylaştı. 

Biz de basın toplantısına ev sahipliği yapan Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ ile mini bir röportaj gerçekleştirdik.

Turkcell dijital uygulamaları ile Türkiye'ye ne gibi katma değerler sağlıyor?

Türkiye'ye en büyük katma değer olarak, Türkiye datasının Türkiye'de kalmasını sağlıyoruz. İstihdama katkıda bulunuyoruz ve Türkiye ekonomisine de geri dönüş sağlıyoruz. Özetle bu şekilde açıklayabiliriz.

Türkiye'nin datası Türkiye'de kalacak dediniz peki bu dataları nasıl koruyorsunuz?

Turkcell veri merkezleri inşa ediyor. Veri merkezlerinde bu datalar depolanıyor. Tabi ki fiziksel olarak depolanması onları güvenliğinin sağlandığı anlamına gelmiyor. Çünkü kapılarını kilitleyip bu datalar benim diyemiyorsunuz. Burada bizim oluşturduğumuz şebeke tarafında Cyber Defence Center yani siber ataklara karşı bir önleme merkezimiz var. Biz yaklaşık 4 seneden beri güvenliği de çok ciddi bir şekilde ele alıyoruz siber ataklara karşı... 

Cyber Defence Center'ı biraz anlatır mısınız?

Cyber Defence Center tamamiyle Türk mühendislerden oluşuyor. Yeri Maltepe'de. Network operation center, NOP dediğimiz genelde tüm uygulamaları izlediğimiz merkezin yanında. Burada anlık olarak tüm siber saldırılar takip ediliyor. Siber saldırılara karşı zaten otomatik geliştirdiğimiz önlemler var onlar devreye giriyor gerekirse manuel olarak müdahale ediliyor. Biz datalarımızı bu anlamda çok ciddi şekilde koruyoruz. Belki bir gün internetajans.com'u Cyber Defence Center'a konuk ederiz.

Peki uygulamalar için?

Kendi uygulamalarımızı da biz kendimiz geliştirdiğimiz için uygulamaları lanse etmeden önce her türlü penetrasyon testine tabi tutuyoruz. Uygulama hacklenebilir mi, uygulama üzerinden bir şeyler yapılır mı gibi tüm testleri yapıyoruz. Aynı zamanda da white hackerlarla da çalışıyoruz. Gelin bizi hackleyin diyoruz. Onlar geliyorlar açık bir şekilde platformlara giriyorlar, açık arıyorlar ve bulduklarını raporluyorlar. Biz de uygulamalarımızdaki açıkları kapatıyoruz. Bu alan gerçekten bizim için çok ciddi ve çok önem veriyoruz.

Kişisel veriler?

Biliyorsunuz Turkcell günün sonunda regüle edilen bir pazarda hizmet yapıyor. Ve kişisel verilerin güvenliği bizim açımızdan çok önemli, çok kritik. Yasal mevzuatlarla korunan kişisel verilerin güvenliği bize emanet diyebilirim.

Bu uygulamaları Turkcell geliştireceği zaman hangi kriterlere göre belirliyor? Çünkü bir çok kategoride hizmet sunuyorsunuz...

Müşterilerimizin ihtiyacına göre diyebilirim. İhtiyacı neredeyse biz oralarda fırsat görüyoruz. Müşterilerimizin 1440 dakikasını neyle dolduruyorlarsa biz bu alanlarda onlara gerekli hizmetleri sağlamaya çalışıyoruz. sunuyoruz.

Turkcell'in Blockchain çalışmaları hakkında ne dersiniz?

Blockchain üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.Biliyorsunuz Blockchain bir platform ve bu platform üzerinde de aslında bir çok teknolojiye altyapı sağlıyor. Burada da yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Teşekkürler, kolay gelsin.

Röportaj: Özer ASAN

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti