Kaynak Holding YK Başkanı İlhami Öztürk Özel röportajı
Özer ASAN

Kaynak Holding YK Başkanı İlhami Öztürk Özel röportajı

Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı sayın İlhami Öztürk ile Sürat Lojistik ve Sürat Kargo üzerine yapmış olduğum röportajı aşağıda okuyabilirsiniz. Röportaj Lojistiknews dergimizde de yazılı yayınlanmıştır. Lojistiknews dergimizi Turkcell Dergilik'ten ücretsiz indirip okuyabilirsiniz.

Merhaba İlhami Bey, LojistikNews’i kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sürat Lojistik ve Sürat Kargo’da son dönemde yeni bir yapılanma süreci yaşandı ve bitti. Bu süreçte neler değişti?

Görevi 2016 yılının Kasım ayından itibaren devir aldık. O zamandan bu zamana yapısal değişiklikler içinde bulunuyoruz. Bunun sebebi de şirketi devir aldığımızda gördüğümüz eksiklikler idi. Bir de şirketlerin kendilerinden kaynaklanan sorunlar vardı. Öncelikli olarak bu sorunları tespit ettik. Sonuçta bir süreç yaşadık bu süreçten sonra kapasitemizde ve ciro oranlarımızda ne gibi değişiklikler oldu, bunları belirledik. Bunların doğrultusunda şirketimizin neye ihtiyacı var, ne yapabiliriz, hangi alanlara yönelmeliyiz, nakliyeye mi, depolamaya mı, transfere mi? Bunun kararını verdik ve bu kararı uygulamaya çalışıyoruz.

Bu çalışmalardan somut olanı hangisi? Örneğin Sürat Lojistik bu süreçte neler yaptı? Neleri gerçekleştirdi? Bu durum sürat kargo içinde geçerli…

Holdingimiz içerisinde Sürat Kargo ve Sürat Lojistik çok farklı alanlarda hizmet gösteriyor. Operasyonel olarak da ikisi apayrı. Dolayısıyla lojistik ve kargoyu ayrı değerlendirmemiz gerekiyor. Lojistikte yaptığımız hamlelerden birisi depolarımızı yenilemek, yeni depolar kiralamak oldu. Tabi ki çalışan personelimiz ile ilgili değişikliklerimiz oldu. Malum bir süreç yaşandı. Bu süreçte yaşanan boşluklar dolduruldu. Yeni kadrolarımız oluştu. Bu camiadan gelen, süreci iyi bilen, lojistik, kargolama, nakliye işlerini çok iyi bilen, vakıf olan, uzman kişilerle çalışmaya başladık. En büyük tasarrufumuz burada İnsan kaynaklarında yaptığımız tasarruf ve değişiklik diyebilirim. Sonra depolarımız. Önümüzdeki dönemlerde de inşallah araçlarla ilgili bir tasarrufumuz olacaktır diye düşünüyoruz. Ancak kargo büsbütün ayrı. Kargo bizim amiral gemimiz ve sektörün en önemli oyuncularından biri. Burada göreve geldikten sonra mesaimizin yarısından fazlasını kargoya harcadık. Dolayısıyla kargoya neler yaptık saymakla bitiremeyiz.

Kısa bir süre önce Tuzla’da yeni bir depo yatırımı yaptınız. Bir depo yatırımı yaparken sizin için en önemli faktörler nedir?

Depo yatırımında bizim için en önemli faktör lokasyon. Lokasyonla beraber lojistik alanında faaliyet gösteren şirketlerin hangi alanlarda lojistik şirketlerine ihtiyaç duyduğu önemli. Depolama mı, transfer mi, nakliye mi konusuna da girmek gerekir. Tabi limanlar var, ihracat var, ithalat var, kendi iç dinamiğimiz var, iç ticaretimiz var. Bu alanların hepsi farklı kategoriler. İlk önce bu farklı kategorilerde hangi alanda hizmet etmemiz gerekiyor veya hangi alanda müşterimiz var, hangi alanda daha vakıfız bu alanı belirlemek lazım. Sonra o alanın yoğun olduğu iş alanlarını belirleyip lokasyonunuzu da ona göre belirlemeniz gerekiyor. Bizimde tabi şu anda kendi alanımızda ağırlıklı olarak çalıştığımız müşterilerimiz var. O müşterilerin talepleri bizim için önem arz etmekte. Biliyorsunuz İstanbul çok önemli bir ticaret merkezi ve burada nakliye ile trafik en önemli konu. Lokasyon, trafik, yolların güzargahı, geliş gidiş saatleri, ters istikamet. Dolayısıyla hepsini bir arada değerlendirdiğimizde lokasyon çok önemli. Tabi burada çalıştığınız, hizmet ettiğiniz müşteri kitlesi çok önemli. Bunlara göre değerlendirmek gerekiyor. Bizim asıl amacımız depolama kapasitemizi yükseltmek, nakliye ile beraber geliştirdiğimiz bu sistemi depolamaya da kaydırmak. Sonuçta lokasyonu da göz önüne alarak ciromuzu ve kapasitemizi genişletmek amacıyla bu depo yatırımını yaptık.

Sürat Lojistiğin yurt içinde hangi bölgelerde depoları var? Ayrıca yeni lokasyonlarda yeni depolar, yeni merkezler oluşturmayı düşünüyor musunuz?

Ağırlıklı olarak şu anda Marmara bölgesindeyiz. Adana ve Gaziantep’te varız. Kendi öz malı olduğumuz depolarımız var. Kiracısı olduğumuz yerler var, depolar var. Ancak kira giderlerinin yüksek olmasından dolayı; biz burada operasyonel olarak değil ama yer kullanımı anlamında kargo ile lojistiği mümkün olduğu kadar aynı ortamlarda birleştirmeye çalışıyoruz. Şu anki ana hedefimiz Marmara bölgesi ve Antep bağlantısı. Adana, Antep ve Marmara bağlantılı olarak hedefimizi belirledik. Çalışmalarımızı şu aşamada bu plan doğrultusunda yapıyoruz. Tabi Karadeniz ve doğu bağlantısı ne kadar olur bilmiyorum. Ama şu an ki hedefimiz Antep - İstanbul – Mersin - İstanbul arası belki ileride Samsun - Antep - Samsun arası olacaktır diye düşünüyorum.

Sürat lojistik yeni süreçte yurt dışına açılmayı planlıyor mu?

Tabi ki her lojistikçinin gönlünde yurt dışında da bir operasyon yapmak vardır. Şu anda yurt dışında yakın zamanda herhangi bir operasyonumuz yok ama partnerlerimiz oluyor. Aldığımız ürünleri karşılıklı olarak taşıtabiliyoruz. Yani taşıma partnerliği yapabiliyoruz.

Uzun vadede örneğin 2023’de hedeflerinizde var mı?

Tabi ki var. Biraz önce söyledim. Her lojistikçinin gönlünde böyle bir şey yatar.

Nakliye taşımacılığını nasıl tanımlarsınız?

Nakliye taşımacılığı bir bütün. Bu bütünlük içinde partnerlerle çalışırsınız, başka insanlarla çalışırsınız ama bu bütünselliği sağlamanız gerekir. Bunu sağlarsanız o ürünü en verimli, en aktif, en ucuz şekilde müşterinize en kısa zamanda ulaştırırsınız.

Sürat Lojistik’te ne kadar araç var?

Şu anda 10-15 öz aracımız var ama operasyonel olarak çalıştığımız 40’a yakın araç var.

Peki 2019’da Sürat Lojistik filosuna yeni öz malı araçlar katılacak mı? Yoksa kiralık mı devam edeceksiniz?

2019 hedeflerimizde öz malı olarak yok ama kiralık olarak düşünebiliriz. Biz şu aşamada daha çok dışarıdan hizmet alma yoluna gittik. Avantajları dezavantajları ne olur diye… Buna bakacağız. Röportajın başında da belirttiğim gibi nakliye mi depolamamı kararını verip ileriki hedeflerimizi buna göre belirleyeceğiz.

Ülkemiz lojistik sektöründe depolama hizmetleri konusunda bugün hangi konumda bulunuyor?

10 yıl önce ile kıyas yaparsak çok iyi yerdeyiz. Ancak kiminle kıyaslarsak kendimizi ona göre değerlendirmek lazım. Batı ile kıyaslarsak iyi bir yerde değiliz. Ama tabi ki doğu ile kıyaslarsak iyi bir yerdeyiz.

Gelecek süreci değerlendirir misiniz?

Lojistik depolama faaliyeti ve kargo sektörü bu günümüzün ve dünyanın parlayan yıldızı. Ve bundan sonraki gelecek süreçte ve dönemde de en önemli iş kollarından, iş alanlarından biri olacak. Belki ileride çok uzmanlık alanları gelişecek, belki akademileri oluşacak, insanlar eğitim alacak. İleride insanların lojistik uzmanı olmak istediği, kargo uzmanı olmak istediği bir meslek haline gelecek.

Bir de işin teslimat konusu var. Biri birine bir şey satmak istediğinde, üstelik her konuda anlaşmışken bu ürünü, sattığınız emtiayı müşteriye teslim edemedikten sonra bu işin hiçbir kıymeti yoktur. O ürün o zamanda gereklidir. O zamandan sonra gelirse onunda hayrı olmaz. Burada en önemli nokta bir ürünü zamanında yani taahhüt ettiğiniz zamanda teslim etmek. Zaten taahhüt ettiğinizden daha evvel teslim ediyorsanız bu çok daha güzel bir şey. Bizimde hedeflerimizde, gündemimizde bunlar var. Bu yüzden lojistik sektörü ve kargo sektörü önümüzdeki dönemde bütünleşecek. Ve şu anda mevcut hak ettiği yerden çok çok daha ileri bir noktaya gidecek.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
İspanya'da La Liga başlıyor mu, karar verildi
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti
Galatasaray'ın Divan Kurulu 'online' gerçekleşti